Balkon Su İzolayosyonuBalkon izolasyonu

Balkonlarda su izolasyonu önem arz etmektedir. Su yalıtımdan kaynaklanan zararlar sade evimize değil komşularımıza da aksetmektedir. Eski yaşam tarzımızda köylerde evlerimiz müstakil yapıda, yan yana yapılmaktaydı. Şimdi ise yaşadığımız şehirlerde komşularımız apartmanlarda alt katta yâda üst katta. Bizim balkonumuzdan kaynaklı su izolasyonu eksikliği sadece kendi evimize zarar vermekle kalmayıp bir alt kattaki komşumuza sızan su ve yapısal görüntüye verdiği zarar, küf ve bakteri oluşumu gibi nedenlerle rahatsız etmektedir. Bu gibi sorunların oluşmaması için balkon su yalıtımı yapmamız kaçınılmaz bir zorunluluk haline gelmiştir.

Balkon Su ve Isı İzolasyonu

Balkon izolasyonu tabliye betonunun yapılmasıyla başlar. Balkonumuzun dışa bakan duvarlarımızda demir donatılı parapet beton olması ağırlık ve su izolasyonu açısından gerekmektedir, içe bakan duvarların alt kısımlarının da topukluk betonu oluşturulması gerekir. Yapımız herhangi bir sarsıntı halinde beton bloklar ayrı ayrı sallanmakta ve alt tabliyeden ayrılmaktadır. Bu durum yalıtımı tehlikeye sokmaktadır.

Su izolasyonunda öncelikle beton suya karşı kristalize izolasyon ile kilitlenir. Balkon daire oda üzerine geliyor ise su izolasyonu üzerine ısı köprüleri kesilecek vaziyette ısı yalıtımı yapılır. Isı yalıtımında hacim küçüklüğü ve ısı köprüsü oluşturmayan malzemeler tercih edilmelidir. İzotüm ısı yalıtım malzemeleri difüzyon özelliği olan yekparelik sağlayan ürünlerdir. Isı yalıtım malzemeleri sudan korunması gerekmektedir. Suya maruz kalan ısı yalıtım tabakası ıslak olduğu için konutun soğumasına neden olur. Isı yalıtım tabakası üzerine su izolasyonu yaparak sudan korması sağlanır. Bu işlemden sonra gönül rahatlığıyla seramik kaplayabilirsiniz.

Balkon, teras, ıslak zemin, perde duvar, otopark, bodrum, zemin, yaşam alanlarınızdaki su-ısı-ses-yangın izolasyon uygulamalarında geçmişten gelen tecrübesiyle günümüzün teknolojisini birleştirerek mükemmeli yakalamaya azimle ve sabırla devam etmektedir. En güzelini sağlıklısını yapmaya gayret eden firmamız her zaman garantili kalıcı çözümler sunmaktadır.

korozyonn zararlarıKorozyonun Balkona Etkileri

Korozyon bir malzemenin kimyasal, elektro-kimyasal etki ederek malzeme ve çevre arasındaki metalürjik etkileşim yoluyla görevini yerine getiremeyecek şekilde yıpranmaya maruz kalmasına korozyon denir. Korozyonun ülkemize maddi zararları endüstride inşaatta milyarlarca dolarlara ulaşmaktadır. Araştırma yapılan inşaatlar hakkında fazla bilgiye sahip olmamamıza rağmen inşası esnasında su yalıtımına önem verilmeden yapılan binalarda ve çevremizdeki endüstriyel yapılarda görmekteyiz. İnşaat alanında bu konunun iyi araştırıp şehircilik bakanlığının üzerinde durması gerekmektedir. Sürekli suya maruz kalan beton ve demir donatıda korozyon oluşur. Zamanla işlevini yitiren beton içerisindeki demirde oluşan korozyon demirin taşıma gücünü bitirmektedir. Takribi 10 milimetrelik demir korozyona maruz kaldığında takriben iki katı genleşir ve betonda çatlaklar oluşturur bu çatlaklar tamir edilse dahi demirdeki hasar kalıcıdır. Yani bu gibi durumlarda hasara uğrayan balkonumuz çökerek can ve mal kayıplarına neden olabilir.

Bu sorunların yaşanmaması, balkonuzu ve yapınızı suyun zararlı etkilerinden korunması için su izolasyonu yaptırmanız çok önem arz etmektedir.

Firmamız balkon su yalıtımı ve diğer tüm izolasyon konularında garantili olarka hizmet vermektedir.

balkon izolasyonuBalkon Neden Yapılır

Balkonlar apartman dairesinde yaşayanlar için sıkıntısını atabileceği çıkıp nefes alacağı oturup çay keyfi yapabileceği hobi bahçesi gibi kullanabileceği alandır. Balkon teraslarımız gece mehtabıyla aydınlandığında balkon terasına çıkıp gönlümüzü dinlendiririz. Gecenin sessizliğiyle semanın derinliklerine yıldızların ahengine bakarak kalbimiz huzur bulur. Bir balkon hobi bahçesi olarak çeşitli bitkiler ve çiçekler yetiştirerek hem evinizin balkonunu ve apartmanınızın sokak görünümünü süsleyerek çevreye katkı sağlanmaktadır. Bir balkon doğru kullanılırsa çocuklarımızın gelişmesinde ve ailemizin birlikte etkinlik yapabildiği vakit geçirebileceği güzide yerlerden birisidir. Balkonunuzda bir teleskop konuşlandırabilirseniz çocuklarımızı astronomiye yıldızları izleterek gök bilimine merak uyandırılabilir. Balkon şehirlerde yaşayanlar için evimizin konforundan ayrılmadan çeşitli etkinlik yapabildiğimiz ve vazgeçemeyeceğimiz bir alandır.

 Projelerimizde balkon

Yapılarımızı projelendirirken teras bahçeli, kış bahçeli ve balkonlu ve yüksek katlı binalarda Fransız balkonlu yapmaktayız. Konutlarımızda teras bahçeleri her daireye yapmamız mümkün değildir. Balkonu veya Fransız balkonu bodrum kat haricindeki her daireye projelendirmemiz mümkündür. Konut alırken hepimiz hayali bahçeli olmasıdır. Yaşadığımız şehir ve içinde bulunduğumuz ekonomi ortamında maalesef her istediğimiz evi alamamakta, elimizdeki imkânları değerlendirmekteyiz. Aldığımız dairenin teras bahçesi olmasını ister, bu mümkün değilse en azından bir balkonu bulunmasını isteriz. Bodrum katlarda yaşamını sürdürenler balkonun değerini daha çok bilenlerdir. Evinizde bir balkonunuz var ise değerlendirerek kendinize ailenize aktivite alanı oluşturmanız yaşamınıza renk katacaktır.

Yapılarımızın sağlığı ve sağlıklı ortamlarda yaşayabilmemiz için ve komşularımızın bizden kaynaklı rahatsızlık duymaması için balkonlarda su izolasyonu yapılması gerekmektedir. Balkon, ıslak zemin, banyo, tuvaletler (WC) seramik kaplanacağı için su izolasyon çok önem verilmediği yapılan araştırmalarda tespit edilmiştir. Islak zeminlerde sağlıklı yapılmayan su yalıtımı komşularımızı rahatsız ettiği gibi maddi kaynaklarımızı ve zamanımızı, daha da önemlisi canımızı dahi boşa harcamamıza sebep olabilmektedir. Biliyorsunuz balkon yapımızın dışında sürekli yağmur kar su ya maruz kalmaktadır bunların zararlı etkisinden beton ve içerisindeki demir donatı zarar görmektedir. Suyun zararlı etkilerinden dolayı hasara uğrayan balkonların çökmesiyle yaşanan kazalar zaman zaman haberlerde karşımıza çıkmakta, yaşanan üzücü olaylar su yalıtımının zorunluluğunu bir kere daha bizlere hatırlatmaktadır.

Seramik Kaplama Su İzolasyonu Sağlarmı

Seramikle su izolasyonu sağlanamaz. Seramik kaplamanın aralarındaki derzlere uygulanan dolgu malzemesi su yalıtımı sağlamadığı gibi, don ve çeşitli asit yağmurları nedeniyle çok kısa zamanda deforme olmaktadır. Deforme olan derz dolgusu ise çok daha hızlı suyun geçişine neden olmakta ve betona sirayet eden su hem demir donatının ulaştığı binanın tüm bölümlerine hemde alt kata inmektedir. Demirin hızlıca korozyona uğrayarak çürümesini ve taşıyıcılığını yitirmesine neden olur. Taşıyıcılığını yitiren demir bina yükünü taşıyamaz ve zamanla en ufak yer hareklerinde çökmelere sebep olur. Tüm bunların dışında betona giren su beton ile kimyasal tepkimeye girerek çeşitli nedenlerle çürümesine yol açmakta ve ömrünü yarı yarıyadan fazla kısatlmaktadır. Firmamız tarafından yapılan ısı ve su izolasyonu seramiği geçse de, bir altındaki su izolasyonu ve ısı yalıtımı katmanı çeşitli nedenler ile hasar görümüş olsa ve oradan da aşağıya inse bile yaptığımız uygulamaların ilk katında betonu suya karşı kilitlediğimiz için yapımız ve komşumuz suyun etkilerine karşı koruma altındadır.

Çöken Balkon Haberleri

Çöken balkonlar ile yaşanan olaylar

coken-balkonVahim kaza 21 ekim 2013de Şirinevler Tevfik Fikret Caddesi üzerinde akşam 18 sularında yaşandı. Cadde üzerindeki 28 numaralı 6 katlı binanın en üst dairesinde ki balkon çökerek bir alt beton balkon bloğuyla birlikte caddeye düştü. O sırada cadde üzerinde bulunan biri henüz çocuk yaşta olan 3 kişi beton blokların altında kalarak ağır yaralandı. Olay sırasında caddede bulunan bazı araçların üzerine ise beton parçaları düştü. Balkonun çöktüğü sırada hareket halindeki otomobil ile park halinde olan iki farklı araçta ciddi hasara oluşurken çevredeki hastanelere sevkedilen yararlılardan Arif henüz 4 yaşında ve çok ağır bir şekilde yaralandığı öğrenildi.

Bu tarz kazaların yaşanmaması için yapılarımızda su izolasyonu önemlidir. Firmamız insanlarımızın sağlıklı yaşayabileceği alanlar oluşturmak için ısı, su, ses, yangın yalıtımı uygulamaları yaparak hizmet vermektedir.

Balkon İzolasyonu Malzemeleri

Su izolasyonumda kullandığımız ve tavsiye ettiğimiz malzemeler:
İzotüm Crystallize Kristalize İzolasyon Malzemesi
İzotüm Kristeks Pozitiften Uygulanan Kristalize Malzeme
İzotüm Beton Tamir Harcı Su Geçirimsiz Beton Onarımı
İzotüm Plus 1K Süper Elastik Likit Membran
İzotüm Plus 2K Süper Elastik Çift Bileşenli Likit Membran
İzotüm Plus 1K Polimer Bitümlü Likit Membran
İzotüm Plus 2K Polimer İki Bileşenli Likit Membran
İzotüm Bitümlü Su Yalıtım Astarı
İzotüm Bitümkat Bitüm Esaslı Likit Membran
İzotüm Renkli Likit Membran
Su izolasyonu ürünlerinin farklı yapıları ve uygulandığında farklı tepkileri ve yapıları mevcuttur neyin nerede ve nasıl kullanılması gerektiğini bilinmesi gerekir uzman ekiplerimiz 7/24 hizmet vermektedir.