balkon su yalıtımıBalkonlarda Su Yalıtımı

Balkonlarımızda yaşadığımız sorunların başında yağmur ve kar sularının kalebodur derzlerinden girerek odalarımıza ulaşması ve evimizde küf mantar gibi olumsuz etkilere neden olmasıdır. Bina yapılırken su izolasyonu yapılmadan tamamlanan balkonlarda maalesef bu sorunlar ile karşı karşıya kalıyoruz. Balkonlar su izolasyonunu fayans ve kalebodur ile sağlayabileceğimizi düşünmemiz, her hangi bir tedbir almadan balkonumuzu seramik ile kaplamamıza ve dolayısıyla bir kaç sene içerisinde bu sorunlarla karşılaşmamıza neden olmakta. Oysaki seramikler su geçirmese de birleşim yüzeylerindeki derzler dolguları suyu altına iletebilmekte ve bahsettiğimiz sorunların yaşanmasına neden oluşturmaktadır.

Balkon İzolasyonuna Kesin ve Kalıcı Çözüm

Kristalize izolasyon malzemesi İzotüm Crystallize ve İzotüm Kristeks balkonumuzda uygulandığında tabliye betonunun içerisine sirayet ederek betonda bulunan kılcal çatlaklarda kristaller üretmekte ve betonu suya karşı kilitleyerek su geçirimsiz hale getirmektedir. Aker İzolasyon, kristalize su yalıtımı uygulamalarıyla su izolasyonu gereken noktalarda kesin ve kalıcı çözümler üretmekte ve yaptığı uygulamalara 5 YIL garanti vererek herhangi bir sorun olduğunda ücretsiz olarak su yalıtımını sağlayacağını taahhüt etmektedir.

isi-yalitim-sivasiBalkonlarda en çok yaşanan sorun yoğuşma

Balkonlarımızda kristalize su izolasyonu yaptığımızda tabiki içeriye su girişi olmayacaktır. Ancak  yoğuşma nedeniyle içeride sıcak dışarıda soğuk hava olduğundan ve beton ve fayans gibi yapı elemanlarının ısıyı hızlı bir şekilde ilettiğinden oda içerisinde balkon diplerinde yoğuşma oluşabilir. Bunu engellemek için su izolasyonu yapılırken ısı izolasyonunuda sağlamak en güzel çözüm olacaktır.

Yoğuşma Nedir?

Yoğuşma sıcak ve soğuk havanın karşılaştığı yüzeylerde havadaki nemin gaz halinden sıvı hale geçmesi ve yüzeylerde hafif bir ıslaklık bırakmasıdır. Sabahları dışarıda gördüğümüz çiğ yoğuşmaya en güzel örneklerden biridir. Ancak bu yoğuşma evimizde gerçekleştiğinde yüzeyde küf oluşumuna neden olmakta ve yaşam alanlarımızda sağlıksız koşullara sebep olmaktadır.

Balkonlarda Yoğuşma Nasıl Engellenir?

Isı izolasyonu sağlamak için bina dış cephe izolasyonu yapılırken balkonun iç ve dış çeperinin komple genleştirilmiş perlit teknolojisi ile üretilen İzotüm ısı yalıtım sıvası ile kaplanması su izolasyon katmanının üzerine ısı izolasyonu sağlamak için izotüm ısı yalıtım malzemesi ile serme yapılması gerekmektedir. Bu sistem ile yapılan balkonlar su yalıtımı sağlandığı gibi ısı yalıtımı da sağlandığı için yoğuşma da engellenmiş olacak ve içeride hiç bir şekilde rahatsız edici bir durum yaşanmayacaktır.

Seramik Kaplama Su İzolasyonu Sağlarmı

Seramikle su izolasyonu sağlanamaz. Seramik kaplamanın aralarındaki derzlere uygulanan dolgu malzemesi su yalıtımı sağlamadığı gibi, don ve çeşitli asit yağmurları nedeniyle çok kısa zamanda deforme olmaktadır. Deforme olan derz dolgusu ise çok daha hızlı suyun geçişine neden olmakta ve betona sirayet eden su hem demir donatının ulaştığı binanın tüm bölümlerine hemde alt kata inmektedir. Demirin hızlıca korozyona uğrayarak çürümesini ve taşıyıcılığını yitirmesine neden olur. Taşıyıcılığını yitiren demir bina yükünü taşıyamaz ve zamanla en ufak yer hareklerinde çökmelere sebep olur. Tüm bunların dışında betona giren su beton ile kimyasal tepkimeye girerek çeşitli nedenlerle çürümesine yol açmakta ve ömrünü yarı yarıyadan fazla kısatlmaktadır. Firmamız tarafından yapılan ısı ve su izolasyonu seramiği geçse de, bir altındaki su izolasyonu ve ısı yalıtımı katmanı çeşitli nedenler ile hasar görümüş olsa ve oradan da aşağıya inse bile yaptığımız uygulamaların ilk katında betonu suya karşı kilitlediğimiz için yapımız ve komşumuz suyun etkilerine karşı koruma altındadır.

Çöken Balkon Haberleri

Çöken balkonlar ile yaşanan olaylar

coken-balkonVahim kaza 21 ekim 2013de Şirinevler Tevfik Fikret Caddesi üzerinde akşam 18 sularında yaşandı. Cadde üzerindeki 28 numaralı 6 katlı binanın en üst dairesinde ki balkon çökerek bir alt beton balkon bloğuyla birlikte caddeye düştü. O sırada cadde üzerinde bulunan biri henüz çocuk yaşta olan 3 kişi beton blokların altında kalarak ağır yaralandı. Olay sırasında caddede bulunan bazı araçların üzerine ise beton parçaları düştü. Balkonun çöktüğü sırada hareket halindeki otomobil ile park halinde olan iki farklı araçta ciddi hasara oluşurken çevredeki hastanelere sevkedilen yararlılardan Arif henüz 4 yaşında ve çok ağır bir şekilde yaralandığı öğrenildi.

Bu tarz kazaların yaşanmaması için yapılarımızda su izolasyonu önemlidir. Firmamız insanlarımızın sağlıklı yaşayabileceği alanlar oluşturmak için ısı, su, ses, yangın yalıtımı uygulamaları yaparak hizmet vermektedir.

Balkon İzolasyonu Malzemeleri

Su izolasyonumda kullandığımız ve tavsiye ettiğimiz malzemeler:
İzotüm Crystallize Kristalize İzolasyon Malzemesi
İzotüm Kristeks Pozitiften Uygulanan Kristalize Malzeme
İzotüm Beton Tamir Harcı Su Geçirimsiz Beton Onarımı
İzotüm Plus 1K Süper Elastik Likit Membran
İzotüm Plus 2K Süper Elastik Çift Bileşenli Likit Membran
İzotüm Plus 1K Polimer Bitümlü Likit Membran
İzotüm Plus 2K Polimer İki Bileşenli Likit Membran
İzotüm Bitümlü Su Yalıtım Astarı
İzotüm Bitümkat Bitüm Esaslı Likit Membran
İzotüm Renkli Likit Membran
Su izolasyonu ürünlerinin farklı yapıları ve uygulandığında farklı tepkileri ve yapıları mevcuttur neyin nerede ve nasıl kullanılması gerektiğini bilinmesi gerekir uzman ekiplerimiz 7/24 hizmet vermektedir.