bodrum su yalıtımıBodrum Su Yalıtımı

Binalarımızın toprak altında kalan betonarme  perde ve radya temelden içeri su alıyor ise yapımızın acil (negatif) içten su yalıtımına ihtiyacı var demektir.
Gerekli olan yalıtım (pozitif) dıştan su yalıtımıdır. Dışarıdan yalıtım mümkün olmayan yapılarda ise içeriden (Negatif) izolasyon ile kalıcı ve kesin çözüm sunan firmamız yaptığı uygulamalarında 5 yıl garanti vererek sektördeki iddialı çözümlerini kanıtlamaktadır.

Biraz betondan bahsedelim. Çimento, su ve agrafi karıştırıldığında reaksiyona girip beton haline gelir iken ısınır ve kuru maya başlar iken beton için deki sular buharlaşır ve bu reaksiyon sırasında bir metreküp betonda 5000 yakın kılcal çatlaklar oluşur bu çatlaklar suyun geçişi için su yolu oluşturur. Yapımızın uzun ömürlü olabilmesi için bu kılcal çatlakların su yalıtımı yapılması gerekmektedir.

Malzeme ne kadar kaliteli olursa olsun uygulayan usta, işin ehli değil ise sonuçlarına hazır olun. Su yalıtım malzemeleri doğru malzeme ve kullanılması gereken yerde ve bilinçli ustalar ile uygulanması gerekmektedir. Yarım doktor candan yarım hoca imandan eder." deyimi su yalıtımı konusunda da geçerliliğini korumaktadır. Bizlerde yapımızı ve malzememizi yarım ustaya teslim edersek canımızdan ve binamızdan olabiliriz. Doğru seçilmiş malzeme ve iyi bir firma profesyonel ekip ile yapıları beton yığını olarak görmeyen yapıların farkında olan ekibimiz ile sizlere en iyi şekilde hizmet vermek için buradayız.

Yapılarımızda toprak altında kalan perdeler betonları bazı yalıtımı bilmeyen izolasyoncular poliüretan köpük ile su izolasyonu yapıyorlar. Ancak köpük ile ısı yalıtımı yapılabilir ama tek başına su izolasyonu sağlayamaz. Köpük üzerine direk toprak ile kapatıldığında kendini dahi su dan koruyamaz ve içerisine su aldığı için ısı yalıtım dahi sağlayamaz. Bu gibi bilinçsiz izolasyon uygulandığı sürece negatiften (içten) su izolasyonuna ihtiyaç duyulacaktır. Aker izolasyon olarak bodrum katların perde beton duvardan veya zemin radyeden su alıyor ise bu yalıtım tekniği bizim işimiz.

İçten Su Yalıtımı Yapılan Diğer Alanlar

İçten su yalıtımı bodrum katlarda kullanılmakla birlikte aşağıdaki alanlarda da kullanılabilir.
1.Kuyu temel perde betonlardaiçeriden su yalıtımı
2. İstinat duvarlarında
3.Radye beton
4.Tünel betonlarında
5.Betonarme su depoları dıştan
6.Arıtma tesisleri
7.Fosseptiklerde
8.Yer altı kanallarında
9.Asansör çukurlarında
10.Beton çatılarda
11.Katlı otoparklarda
12.Beton borularda
13.Poliüretan su izolasyonu yapılmış perde betona
14.Bohçalama yalıtım iyi yapılmayan beton perdelerde  negatif uygulama yapılması gerekir.

bodrum su yalıtımıNegatif (İçeriden) İzolasyon Nasıl Yapılır

Aker izolasyon olarak Aker Kimya firmasının İzotüm markasında ürettiği  negatif (içeriden)  su izolasyon malzemeleri ile yaptığımız uygulamalarda tam randıman almaktayız. İzotüm Crystallize su ile tepkimeye girdiğinde suda erimeyen kristaller üreten ve bu kristallerin beton kılcal damarları içerisine nüfuz etmesi ile betonu kesin ve kalıcı olarak su geçirimsiz hale getiren su yalıtım malzemesidir su yalıtımında kesin çözüm çünkü  beton üzerinde bir film tabakası oluşturmaktan öte betonun içine işleyerek tüm enkesiti suya karşı kilitlemektedir.

İzotüm Crystallize su izolasyonu yaptığımızda hem beton içerisindeki serbest kireci sıkılaştırarak beton yapımızın uzun ömürlü olmasını sağlıyoruz hem de kesiti boyunca su geçirimsiz hale getirip su geçmesine izin vermiyoruz.
Çünkü kimyasallar beton üzerinde bir film tabakası halinde kalmıyor beton içerisine işleyerek suda çözülmeyen kristaller üretiyor ve tüm kılcal çatlakları tıkıyor.

En büyük avantajı ise hava şartları ne olursa olsun İzotüm Crystallize uygulama yapılabilir çünkü reaksiyona girebilmesi için betonunuzun zaten ıslak olması gerekiyor.

İçeriden Su Yalıtımı Nedir?

Suyun geldiği yönün tersinden uygulanan su yalıtımı sektörümüzde negatif izolasyon olarak adlandırırlır.

Pozitiften (suyun geldiği yönden) izolasyon yapılmasının mümkün olmadığı bölgelerde negatif izolasyon teknikleri ile su yalıtımı sağlanır. Negatif izolasyon asansör çukurlarında, kuyu temel perde duvarlarında, bodrum kat perde duvarlarında, radye betonunda ve bazı dilatasyon boşluklarının izolasyonunda kullanılmaktadır.

Negatif izolasyon uygulamaları daha zor ve kullanılan malzemeler daha pahalıdır. Pozitif izolasyonda kullanılacak çok falza malzeme seçeneği bulunurken negatif yönden su yalıtımı sağlayabilecek malzeme türleri çok azdır.

İçeriden Su Yalıtımı Sağlayan Malzemeler

Firmamız içten (negatif yönden) izolasyonda beton içerisinde işleyerek betonun kendisini su geçirimsiz hale getiren kristalize su yalıtımı malzemesi İZOTÜM CRYSTALLİZE ve tanzikli su gelen bölgelerde bile güvenle kullanılan 400 bar basınçla malzeme uygulayan POLİÜRETAN ENJEKSİYON izolasyonu tekniklerini tercih etmektedir.