gizli dere izolasyonuGizli Dere Su Yalıtımı

Gizli dere (atika duvar arası çatı deresi) çatı örtüsünün üzerine yağan kar ve yağmuru suyunu toplayıp iniş borularına kanalize etmeye yarayan derelerdir.

Gizli dere izolasyonu kristalize sürme izolasyon, likit membran sürme su yalıtımı ve bitümlü membran bohçalama tekniği olmak üzere üç farklı ürün gurubu ile yapılmaktadır.

Gizli derede sürme su izolasyonu uygulamaları eksiz bir yapı oluşturmakta, bu durum da yalıtım için çok önem arz etmektedir. Sürme yönteminde uygulanan yalıtım likit malzemeler beton ve duvar yüzeye yüksek aderans ile tutunduğu için yalıtım tabakası ile duvar arasına su giremez kanalda biriken yağmur suyu doğru gider süzgecine ulaşır ve tahliye olur. Membran bohçalama çatı dere izolasyonunda ise yalıtımın zamanla ek yerlerinden deforme olması, ek yerinde uygulama esnasında yapılan basit bir hata ve oluşa bilecek deformasyonlardan kaynaklanan sıkınılar suyu yalıtım ve duvar arsına ulaştırır. Betona yapıya ulaşan suyun ise çeşitli zararları bulunmaktadır. Dış cephe ve iç mekanlarda farklı yerlere hasar vermekle kalmaz beton ve içerisindeki demir donatının korozyona uğrayarak çürümesine de yol açmaktadır.

Bitümlü membran polyester ya da cam tülü taşıyıcı keçeli ürünler ile sağlanan yalıtımda örnek vermek gerekirse 100 m2 gizli dere uygulamasında 11 adet membran tabakasının birleştirilmesi ile izolasyon sağlanmaktadır. Bu durum kaplanan gizli dere 11 veya daha fazla noktadan bribirine eklenmiş, bütünlük arz etmeyen bir su yalıtımı tabakası demektir. Mevsimlerin iklimlerinin sürekli yenilenmesi yazın sıcak, kışın soğuk, don, yağmur ve kar gibi olumsuz hava şartları izolasyon tabakasında olabilecek en ufak zarar izolasyon tabakasının işlevini yitirmesine neden olmaktadır. Gizli derenin yeniden yalıtım tamiri sağlanabilmesi için ise kaplamanın tamamı kaldırılması gerekmektedir. Firmamız bitümlü membran bohçalama tekniğinin uzun ömürlü olmayışı nedeniyle gizli derede kullanmayı tercih etmemektedir.
cati-dere-izolasyonuÇatı gizli derelerinizde ömür boyu sağlam kalacak bir su yalıtımı uygulaması yaptırmak isterseniz firmamız ile iletişime geçerek ek yeri içermeyen çatı dere izolasyonu uygulaması yaptırabilirsiniz. Aker İzolasyon tüm izolasyon uygulamalarında sözleşmeli garanti vererek yapılan işin güvencesini sağlamaktadır.

çatı gizli dere su yalıtımıÇatı Dere İzolasyonu Uygulamaları

Eksiz Likit Membran Çatı Dere İzolayonu Uygulaması

Beton olan gizli derede su yalıtımı olarak öncelikle betonda gerekli tamiratlar yapılmalı. Beton içerisindeki ahşap takoz, çiroz demirleri, soğuk derzler, segrasyonlu bölgeler kırıcı ile açılmalı olumsuz olan bölgeler temizlenip yıkanmalıdır. Su geçirimsiz beton onarım harcı olan İzotüm Tamir Hacı ile tamir edilir. İç ve dış parapetlerin dipleri tamir harcı ve alkaliye dayanıklı file ile pah yapılır. Bu uygulama bitümlü likit malzeme veya kristalize çift komponentli malzeme olsun hazırlık aynıdır. Beton tamirleri yapılmış olan gizli dereye yüksek aderanslı İzotüm bitümlü likit astar uygulanır, astar kuruduktan sonra üzerine fileli veya filesiz olarak İzotüm bitümlü likit membran uygulaması yapılmaktadır. Tuğla gaz beton bims gibi duvarlardan oluşan gizli derelerde kesinlikle kara sıva ve üzerine fileli likit malzeme uygulamaktayız.

Kristalize Gizli Dere İzolasyonu Uygulaması

Beton dere üzerine kristalize ürünlerde ise zemin hazırlığı yapılmış olan beton gizli dere su ile yıkanır ıslak olan betona üzerine İzotüm Crystallize uygulanır betona içerisine çalışan kılcal çatlaklar yoluyla derinlemesine işleyen malzeme beton içerisindeki kimyasallar ile tepkimeye girerek suda erimeyen kristal üretir ve betondaki kapiler boşlukları tıkar ve  beton suya karşı kilitler. Crystallize reyaksiyona girip kuruma sağlandıktan sonra uygulama alanı ıslatılır ve üzerine İzotüm Kristeks çift komponentli malzeme alkaliye dayanımlı fileli veya filesiz olarak uygulanır. İzotüm Kristeks uygulandığı yüzeyde esnek ve mukavemetli bir katman oluşturmaktadır ve bu sayede iki kademeli koruma sağlayarak su yalıtımını garantiye almış oluruz.

Poliürea Gizli Dere İzolasyon

Beton üzerinde sorunlu bölgelerde gerekli tamiratları ve yüzey temizliği yapılır. Çatı gizli dere poliürea izolasyonu yapılmadan önce yüzey toz ve yağlardan temizlenmeli, kuru ve temiz olması sağlanmalıdır. Yüzey hazırlıkları yapıldıktan sonra poliürea sprey (polyurea) püskürtme tekniği ile uygulanır. Polyurea uygulamanın hemen akabinde prizini alarak kurumakta ve izolasyon işlevini görmeye başlamaktadır. Polürea uygulaması eksiz yapıda, yüksek darbe dayanımına sahip, güneşten gelen UV ışınlarına dayanıklı ve uzun ömürlü bir katman oluşturur.

Firmamız ile irtibata geçerek çatı deresi izolasyonu ihtiyacınızı garantili olarak yukarıda anlatılan tekniklerden birisi ile yaptırabilirsiniz.

gizli-dere-yalitimiGizli Dere Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir

Yapılacak çatı projesine ve modeline göre, bölgenin tüm mevsimlerdeki yapmur ve kar yükü düşünülerek, çatı sistemine göre kullanılacak olan çatı deresi çeşiti ve modeli belirlenir. Çatı dereleri 2 kısma ayrılır. Asma dere ve gizli dere olarak adlandırılır. Konumuz ise gizli dere ve gizli derelerin su izolasyonu. Yapılacak olan gizli derenin malzemesi belirlenirken gizli derenin yalıtımı göz önünde bulundurulması gereken en önemli kısımlardan birisidir. Gizli dere çatının saçak bölümü ile dış parapet duvar arasında oluşturulur. Parapet çatının saçağından biraz daha yüksek yapılarak dere ve çatı gizlenmiş olur. Yukarıda belirtiğimiz gibi gizli dereler farklı malzemeler kullanarak da yapılabilmektedir. Yapılan kanal içerisine bakır levha, çinko, galvanizli sac levha kullanılarak kanal kaplanabilmektedir. Bu yöntemlerde dış etkenden etkilenerek yağmur asitlerinden veya uygulama hatalarından kaynaklı sıkıntılar tekrar yalıtım gerektirebilmektedir.

Yapılan saçak altındaki duvar, parapet ve zemin doğru yapılırsa izolasyon uygulamasından sonra su yalıtımı sorunu kalıcı olarak çözülmüş olacaktır. Yapılacak kanal dış parapeti ve iç tarafa gelecek olan duvarı mümkünse projelendirirken demir donatılı beton oluşturulması gerekmektedir. Beton olarak hazırlanan gizli derede yaptığımız su izolasyonuyla kesin kalıcı çözümler sunuyoruz.

Bu tür gizli derelerde genelde dış parapetler ve iç duvarlar tuğla ve gaz beton işlenmektedir. Su yalıtımı konusunda demir donatılı beton harici malzemeler ile oluşturulan parapetler risk taşımaktadır. Uygulamacı bir yaptığı eserin daha uzun ömürlü olmasını iyi hizmet vermeyi amaçlar. İç ve dış parapetler tuğla olursa yalıtım yapılmaz denemez ama mukavemet dayanma açısından beton yapıya göre ömrü çok daha kısa olmaktadır.

Çatı Deresi Gereklimidir

Çatı gizli dereleri geniş çatı yüzeyine sahip tüm yapılarda yağmur ve kar sularının giderilmesi için mutlaka kullanılması gerekmektedir. Harici olarak uygulanan plastik çatı dereleri yüksek yağış olduğu zamanlarda ihtiyacı karşılamayabilmekte ve suyun taşması, plastiğin yağış yükünü taşıyamaması, ek yerinden ayrılarak veya kırılarak deforme olması ve binaya su girmesi gibi çeşitli sıkıntılara neden olmaktadır. Bu durumların oluşmaması için gizli dere yapımı tek çaredir.

Gizli Dere Yapımında Kullanılan Malzemeler

Betodan yapılan gizli dereler.
Tuğladan yapılan gizli dereler.
Çinkodan yapılan gizli dereler.
Galvanizden yapılan gizli dere.
Bakırdan yapılan gizli dere.
Paslanmaz metalden yapılan gizli dereler.
Sac metalden yapılan gizli dereler.
PVC dereler ve mevcut alternatifler bulunmaktadır.