grobeton izolasyonuGrobeton Üstü Su Yalıtımı

Grobeton yapılmasındaki amaç binayı düz zemine oturtmak ve alttan gelebilecek su gibi zararlı etkenlere karşı binayı izole etmektir.

Tesviyesi yapılmış (kısmen düzlenmiş) toprak zemin üzerine grobeton dökülür. Grobeton düşük dayanımdadır, mukavemetin pek önemi yoktur. Amaç düz bir yüzey elde etmek zemin ile temelin irtibatını kesmek, su veya diğer zararlılardan betonarmeyi korumaktır. Grobeton uygulamalarında ortalama 10cm beton dökülür. Grobetonun kurumasının ardından su izolasyonu yapılır.

Aker İzolasyon grobeton yalıtımında, grobeton üzerine betonu tamamen su geçirimsiz hale getiren kristalize su yalıtımını uygulamasını benimsemiştir. Grobeton prizini aldıktan sonrasında grobeton üzerine kristalize malzemeyi uyguluyoruz. Yaptığımız kristalize su izolasyonu, su yalıtım yapar iken beton içerisindeki serbest kireci silikatlaştırarak betonunuzun ömrünü uzatırken yapımızın sağlıklı kalmasını sağlamaktadır. Grobeton üzerine uyguladığımız kristalize malzeme grobetonda izolasyon yapmakla kalmamakta aynı zamanda üzerine dökülen radye betonuna da bir miktar sirayet ederek kılcal çatlaklarda kristaller üretmekte ve temelimizi de alttan su geçirimsiz hale getirmektedir.

Kristalize izolasyonun en büyük avantajlarından birisi uygulama membran örtüleriyle yapılan uygulamalardaki gibi koruma şapı da gerektirmiyor, uygulanan kristalize malzeme sadece yüzeysel bir malzeme değil, beton üzerinde bir film tabakası halinde kalmıyor beton içerisine işleyerek suda çözülmeyen kristaller üretiyor ve betonda bulunan kılcal çatlakları tamamen kapatıyor. Grobeton su yalıtımında kristalize uygulamanın hemen arkasından beklemeye gerek kalmadan demirci çalışabilmektedir. Grobeton izolasyonu firmaları arasında kristalize izolasyon tekniğiyle rakiplerinden farklı, kesin ve kalıcı çözümler sunarak Aker İzolasyon uzman kadrosu ve kaliteli malzemesi ile tüm su yalıtımı sorunlarınıza çözümler sunmaktadır.

Kristalize Su İzolasyonu hakkındaki konumuzu okuyarak kristalize izolasyon hakkında daha detaylı bilgiler elde edebilirsiniz.

grobeton izolasyonuEksiz Grobeton Bohçalama

Grobeton üzerine su izolasyonunda en etkili yöntemlerinden biriside eksiz yapı oluşturulan likit membran kaplama tekniğidir. Grobeton üstü yalıtımda membran kullanıldığında ek yerlerinde olabilecek problem zamanla radye temele su alarak betonun ve içerisindeki demir donatının çürümesine ve bodrum katlara su girmesine neden olmaktadır.

Likit membran ile bohçalama tekniğiyle yapılan izolasyon eksiz bir yapı oluşturmakta ve normal membran uygulamalarında ek yerlerinden kaynaklı oluşabilecek problemlerin riskini ortadan kaldırmaktadır.

Likit membran grobeton uygulamasında astar katı oluşturulur ve üzerine ek yerleri 10 cm bindirilerek file yatırılır. Ardından file üzerine likit membran uygulanarak file gözenekleri doldurulur ve grobeton üstünde tek parça eksiz bir yüzey elde edilir.

Grobeton İzolasyonunda Likit Membran Avantajları ve Farkları

  • Eksiz bir yapı oluşturularak kaliteli su yalıtımı sağlanır.
  • Membran ile bohçalamada ek yerleri don gibi dış etkilerden ayrılarak su almaya başlayabilir. Likit membranda eksiz yapıdan dolayı böyle bir risk yoktur.
  • Likit membranda işçilik hatalarınında membran örtüsü birbirine tutunamayabilmektedir. Likit membranda böyle bir risk yoktur.
Grobeton Üstü Yalıtım Teknikleri
  • Kristalize Grobeton İzolasyonu
  • Likit Membran Grobeton Üstü Su Yalıtımı
  • PVC Membran
  • Bitümlü Membran
  • Poliürea Püskürtme Membran
Bitümlü Membranın Dezavantajları

Grobeton izolasyonunda bitümlü membran malzeme kullanarak su yalıtımı sağlamak ülkemizde çok yaygındır. Ancak membran malzemesi uyglanırken çok fazla ek yeri oluşması bir çok riskide beraberinde getirmektedir. 100m2 bir alanda membran bohçalama yapılması için 11 top membranın ısıtalarak birbirine yapıştırılması gerekmektedir. Bu yapıştırma esnasında uygulama hatalarından kaynaklı iyi yapışamayan bölgeler olduğunda izolasyon yapılan bölgeye su ulaşmakta bu durumda bodrum katları su basmasına ve temelimizin çürümesine yol açmaktadır. Likit membran malzemeler ile fileli bohçalamada ise ek yeri oluşmadan yekpare bir izolasyon katmanı yapılmaktadır. Bu riskler ise tamamen ortadan kalkarak ileride oluşabilecek sorunların önüne geçilmektedir.