ıslak hacimlerde su yalıtımı izolasyonuIslak Hacimlerde Su Yalıtımı

Suya sürekli maruz kalan seramik kaplı alanlar ıslak zemin veya ıslak hacim olarak adlandırılır. Evimizde bulunan ıslak zeminler tuvalet (WC), banyo, mutfak, lavabolarının olduğu alan, balkon, teras, kış bahçesi, sauna, havuz çevresi, ıslak zemin alanlarıdır. Islak zemin yapılarımızın su izolasyonunda en sıkıntılı olan bölgeleridir. Yalıtım yapılırken su ve diğer tesisatçılar ile su yalıtım ekibi koordineli çalışılması gerekmektedir. Islak hacimde mekân dar ve işin küçük olması münasebetiyle çok da önemsenmeyen yelerdir. Ama sonuç olarak doğru uygulanmayan veya doğru uygulanıp sonradan gelen tesisatçının kendi işini bitirebilmek için yaptığı bir hata yapılan yalıtıma zarar vermekte çeşitli tamiratı zor sonuçlar doğurmaktadır. Yapılan su yalıtımı hataları ciddi hasarlar açar. Alt ve yan komşularımızın evlerine tahribat vererek komşuluk ilişkimizde bozar. Islak hacim altına sızan su nem rutubet yapar. Duvarlarımızda kabarmalar oluşur ve içeride çekilmez koku oluşur. Zeminde şap içerisine sızan su serbest ilerleyerek parkelerimize zarar verebilir. Alt katlarda tavanlardaki boya, sıva kabarmaları ve kartonpiyer düşmeleri görünmektedir. Bu tür hasarlar oluşup çözüm aranmaya başlanınca olayın su tesisatından mı su izolasyon sorunumu ayırt etmek zordur. Islak hacim su yalıtımı projeyle birlikte yapılması maliyet açısından en uygun olanıdır. Ülke ekonomisi ve bireysel ekonomi açısından düşünüldüğünde önemli olanın konut alan vatandaşların bilinçli olmasıdır. Bina inşaatı sırasında diğer su yalıtımı bölgeleriyle birlikte ıslak hacimlerin su izolasyonu yapıldı mı ve nasıl yapıldı konularında konut satanlardan bilgi almaları konut yapan firmaları yalıtımın ehemmiyet konusuna dikkatlerini çekecektir. Günümüzde su izolasyonu yeni yeni önem kazanmaya başlamıştır. Yapı firmalarının çoğunda ıslak zemin yalıtımına çokta ehemmiyet verilmediği gözlemlenmiştir. Su izolasyon sorununu ortadan kaldırmak için seramik kaplayarak ve seramik arası derz dolgularıyla çözmeye çalışmaktalar. Seramik ve derz dolgular bir yere kadar iş görmekte, çok kısa zamanda derz dolgusu altına su geçirmeye başlamaktadır. Suyun alt katlara inmemesi için beton üzerine su yalıtımı yapılarak problemlerin kökten çözülmesi gerekmektedir.

Islak Zeminlerde (Hacim) Su Yalıtımı Nasıl Yapılır ve Hangi Ürünler Kullanılır?

Islak zemin su yalıtımı, kristalize izolasyon, likit membran izolasyon ve membran bohçalama olarak üç farklı yöntem ile yapılabilir.

Sürme Esaslı Su İzolasyon Malzemeleri

Sürme izolasyon tekniğinde likit (sıvı) malzemeler su yalıtımı yapılacak yüzeye İzmir modelindeki fırçalar ile koyu kıvamlı olanları ise mala benzeri aletler ile uygulanmaktadır. Kristalize izolayon malzemeleri, bitüm esaslı likit membranlar, akrilik esaslı likit membranlar ve poliüretan esaslı likit membranlar sürme izolasyon tekniğiyle uygulanmakta ve eksiz bir yapı olurşturmaktadır.

Bohçalama Su İzolasyon Malzemeleri

Bitümlü cam tülü veya polyester keçe taşıyıcılı hazır membran malzemeler ve PVC su yalıtım membranları ile bohçalama tekniği kullanılarak su yalıtımı sağlansa da ek yerlerinin uygulama hatalarından birbirine iyi kaynaştırılamaması veya çeşitli durumlardan dolayı zamanla deforme olarak suyun altına geçmesine olanak verdiğinden dolayı çok tercih edilmezler. Islak zeminde sürme malzemeleri kalıcı bir yalıtım sağlaması nedeniyle tercih edilmektedir.

ıslak zemin su yalıtımıKristalize Islak Zemin İzolasyonu

Kristalize sürme yalıtımda çimento esaslı olan malzemeler betonun içerisine sirayet eden ve yüzeysel tabaka oluşturan olarak ikiye ayrılır. Firmamız her ikisininde birlikte uygulayarak kullanmakta ve tavsiye etmektedir. Kriztalize malzemeler ile yapılan uygulama betona zarar verilmediği sürece ömür boyu su izolasyonu sağlamaktadır. Uygulama yapılmasına hazır olan beton yüzey tamamen temizlenir. Su giderleri, PVC ve demir boruların dışa ve içe giren boru etraflarında gerekli su yalıtımları yapılır. Çatlaklarda gerekli tamirat işlemleri yapılır. Duvar ve tabandaki betonun birleştiği noktalarda İzotüm su geçirimsiz tamir harcıyla fileli pah yapılır. Beton yüzeyi iyice yıkanarak gözenekleri açılır. Islak olan zemin betonuna İzotüm Crystallize betona sirayet ederek kılcal çatlaklardan derinlemesine işleyen malzeme uygulanarak beton suya karşı kilitlenir. Uygulanan malzeme üzerine çift komponentli İzotüm Kristeks tercihen fileli veya filesiz uygulanarak uygulama sonlandırılır. Su izolasyonu uygulaması ıslak zeminde şap üzerine yapılmak isteniyor ise yapılan şapın yüzey hazırlığı yapılmalı, inşaat beton kalıntıları yükseklikler varsa raspa yardımı ile temizlenmeli, toz, yağ ve pas gibi kalıntılar varsa giderilmelidir. Zemin su ile ıslatılır. Islak olan zemine çift komponentli İzotüm Kristeks bir kat uygulanır. Üzerine alkaliye dayanıklı su izolasyon filesi yatırılarak file gözenekleri dolana kadar komponentli İzotüm Kristeks uygulaması devam eder. Bu malzeme ile yapılan ıslak hacim su İzolasyonu kuruduktan sonra üzerine şap atılmadan direk seramik ile kaplanabilir. Bu tür malzemeler şap üzerine uygulama yapılacaksa kesinlikle fileli yapılması gerekmektedir.

ıslak zeminlerde izolasyon yalıtımBitümlü Likit Membran ile Islak Hacim Su İzolasyonu

Bitümlü esaslı likit membran malzemeler ile yalıtım yapılan izolasyon tabakasına zarar verilmediği takdirde ömür boyu koruma sağlamaktadır. Yeni inşaatlarda yapılan uygulamalarda yağdan, pastan, tozdan ve gevşek olan beton malzemeler zeminden raspa yardımı ile temizlenir. Dik kenarlara özel su geçirimsiz İzotüm tamir harcıyla fileli pah uygulanır. Hazır olan zemine İzotüm bitümlü astar uygulanır. Astar uygulanmış olan alana bitümlü likit malzeme çeşitlerinden zeminin büyüklüğüne göre uygun olan bir ürün seçilir. Bitüm esaslı malzemelerden İzotüm Plus 1K Süper Elastik likit membran, İzotüm Plus 2K Süper Elastik likit membran, İzotüm Plus 1K Polimer bitümlü likit membran, İzotüm Plus 2K Polimer bitümlü likit membran, İzotüm Bitümkat ve kauçuk esaslı İzotüm Renkli Likit Membran ürünlerinden birisini tercih edildiğinde aderansı yüksek, malzeme kalitesi ve izolasyon ömrü uzun olacaktır.

Uygulamalarımızda garanti vermemizin tek koşulu bildiğimiz ve güvendiğimiz ürünler ile uygulama yaparak su yalıtımını sağlamaktır. Tercih ettiğimiz ürünler su bazlıdır. Kapalı alanlarda kullanımında sağlığa zararı olmayan malzemeler tercih etmekteyiz. Bahsettiğimiz ürünleri tercih etme sebeplerinden biri uygulamada hafif nemli olan alanlarda dahi kullanabiliyor olmamızdır. Seçilen malzeme fileli veya filesiz olarak uzman ekiplerimiz tarafından su giderleri de göz önünde bulundurularak izolasyon uygulaması yapılır. Uygulamada file kullanılması kullanılan malzeme miktarını artırsada darbelere dayanıklılığı ve mukavemeti artıracaktır. Fileli uygulamalarda malzeme sarfiyatı ve işçilik maliyeti yükselebilir ama kaliteli sonuç alınarak su yalıtımı uygulamasının ömür boyu dayanmasını sağlamaktadır. Likit membran ile yapılan ıslak zemin izolasyonu uygulamasının üzerinden bir gün geçtikten sonra üzerine şap yapılarak seramik uygulanabilir.

Üzerine seramik yapılmış olan ıslak zeminlerde su yalıtımı yapılmak isteniyorsa mevcut seramik kaldırılarak izolasyon yapılması gerekmektedir. Seramik üzerine uygulanan yalıtım malzemeleri zamanla kullanılan temizlik maddeleri ile yıpranma sonucunda özelliğini yitirerek alt kata ve yan odalara su girmesine, beton içerisinde demirin korozyonu ve betonun kendisinde bozulmalara yol açabilmektedir.

 

Islak Hacim - Islak Zemin Nedir?

Suya sürekli maruz kalan seramik kaplı alanlar ıslak zemin veya ıslak hacim olarak adlandırılır.

WC (tuvalet), banyo, lavaboların olduğu alanlar, mutfak, teras, balkon, kış bahçesi, sauna ve havuzun çevresinde kalan alanlar inşaat sektöründe ıslak zemin diye tabir edilir.

Islak Zemin İzolasyonunda Kullanılan Malzemeler

Kristalize ıslak Zemin Su Yalıtımında Kullanılan Malzemeler

 • İzotüm Crystallize
 • İzotüm Kristeks
 • İzotüm 1214 Komponent
 • İzotüm Beton Tamir Harcı
 • Alkali Dayanımlı Özel File

Bitüm Esaslı Likit Membran ile Islak Hacim Yalıtımında Kullanılan Malzemeler

 • İzotüm Bitüm Astar
 • İzotüm Plus 1K Süper Elastik likit membran
 • İzotüm Plus 2K Süper Elastik likit membran
 • İzotüm Plus 1K Polimer bitümlü likit membran
 • İzotüm Plus 2K Polimer bitümlü likit membran
 • İzotüm Bitümkat
 • İzotüm Renkli Likit Membran