Perde Beton Su YalıtımıPerde Beton Su Yalıtımı

AKER izolasyon birçok farklı tekniklerle perde beton su yalıtımı yapmaktadır. En son teknojideki çimento esaslı kristalize pozitif su izolasyonu tekniğinde, toprağa dayanan betonarme bodrum perde duvarlarına dışarıdan su girmesini engellemek için yapılan bir yalıtım tekniğidir. Betonarmede oluşan su köprülerinden ve beton çatlaklarından içeriye girebilecek olan suyu,  yapının imalat aşamasında betonda oluşan ve yüzeyinden görülen su köprülerini, yapıyı iyi tanıyan yalıtımın ne manaya geldiğini bilen eğitimli personellerimiz ile tamir edilerek ve çift komponentli kristalize malzemeyi titizlikle uygulayarak  suyu içeriye girmesini engel oluruz.

Bu uygulama teknik ile hem betonu tamir etmiş oluruz hem de betonarmenin üzerinde bir örtü oluşturmuş oluyoruz ve betonundaki kırlcal çatlaklarından atlama yoluyla ilerleyen kristalize betona sirayet ederek betonun içine dogru belli bir derinliğe kadar ulaşır, ulaştığı çatlaklarda suda çözülmeyen kristal üretildiği için ve kılcal çatlaklar suya karşı kitlenmiş olur, bu uygulamanın şantiye ortamında zarar görme riski çok daha azdır. Dış cephe perde betonumuzda hem korumaya ihtiyaç bırakmayan kılcal çatlaklarında kristal üretilmiş bir beton katmanı, hem de beton üzerinde daha geniş çatlaklara karşı yarı elastik bir katman elde edilmiş oluyoruz.

Öncelikle perde duvar pozitif (dışarıdan) kristalize su yalıtımında betonu tanımak tamiratları sıradan tamir haçlarıyla yapmamak çok önemli. betonarme içinde su köprüsü teşkil edebilecek, tierod delikleri, ahşap takozlar, gergi demirleri, soğuk derzler, iş derzleri ve segregasyon alanlarını açılarak su ile yıkanır tozdan kirden pastan arındırılır,ve su geçirimsiz betonarme tamir harççı ile tamir ediyoruz.Daha sonra ıslak olan betonarme duvara boza kıvamına getirtmiş olduğumuz çift komponentli çimento bazlı kristalize malzemeyi duvara uyguluyoruz.
Bu tür perde duvar pozitif (dışarıdan) kristalize su yalıtım tekniğinde Çimento esaslı olan bu malzemenin ham betona temas etmesi gerekmektedir. Uygulama yapılacak yüzeyde sıva, şap gibi çatlayabilecek ve betonun malzeme ile direk temasını engelleyecek başka malzeme var ise kaldırılması gerekiyor. Pozitif (suyun geldiği yönden) uygulanan kristalize malzeme temizlenmiş ve ıslatılmış yüzeye uyguluyoruz.

Kristalize Su İzolasyonu Uygulaması Nasıl Yapılır?

Betonarme perdelerde pozitif (üstten) kristalize su yalıtımında şu aşamaları uygulamaktayız.

  • Uzman ekibimiz ile Soğuk derz bölgeleri beton içerisine doğru takriben 3 cm derinlikte açılır, açılan oyuk ların içi su ile yıkanıp, tozdan arındırılır kalan su var ise sünger yardımı ile giderilir.
  • Temizlenen oyuklara 1 kat kristalize üreten malzeme uygulanır. Açılan kanal veya oyuk, daha sonra beton yüzeyine kadar su geçirimsiz beton onarım malzemesi ile tamir edilir.
  • Beton içerisinde oluşan segregasyon bölgeleri sağlam beton bulununcaya kadar kırılır. Kırılan alan içleri su ile çok iyi bir şekilde yıkanır, su kalan su birikintileri sünger yardımı ile giderilir.
  • Temizlenen oyuklara 1 kat kristalize üreten malzeme uygulanır. Açılan kanal veya oyuk, daha sonra beton yüzeyine kadar su geçirimsiz beton onarım malzemesi ile tamir edilir.
  • Ahşap var ise takozların etrafı 3 cm kadar kırılıp su geçirimsiz beton onarım malzemesi ile doldurulur.
  • Perde betonunda enkesiti boyunca inen çatlaklar var ise sıvı polimer emdirilerek doldurulur.
  • Perde betonundaki tüm su köprüleri tamiratları yapılarak temizlendikten sonra yüzey yeniden yıkanır ve ıslak olan zemine uzman ekiplerimiz tarafından garantili bir vaziyette kristalize su yalıtımı suyun geldiği yönden (pozitiften) uygulanır, ilk katın prizini almasına yakın ikinci kat uygulamayı da yapılır.