poliüretan enjeksiyonPoliüretan Enjeksiyon Su İzolasyonu

Binamızın betonarme yapısındaki soğuk derz ve çatlakların poliüretan enjeksiyon su yalıtımı ile izolasyonu sağlanabilmektedir. Yapılarımızda oluşan soğuk derzler farklı zamanlarda ve çeşitli nedenlerden kaynaklı arayla dökülen betonlarda, blokların bir biri arasında aderans sağlamamaktadır. Beton harcı aynı günde tek kalıp içerisine dökülse bile soğuk derz oluşmakta, iki beton blok birbirine kaynaşmamaktadır. Ayrı zamanda dökülen radye, perde, kolon kiriş birleşimlerinde derz oluşmaktadır. Bir önceki dökülen beton yüzeyi tırtıklanması ve üzerine çeşitli kimyasalların dökülerek aderans artırılması mümkündür. Perde beton, kuyu temel perdelerinde, radye temellerde, kolon, kiriş, kat arası tabliye perde birleşim bölgelerinde ki soğuk derzler toprak altında kalıyorsa bu derzlerden basınçlı ve ya basınçsız içeriye sızan suları poliüretan enjeksiyon ile su izolasyon yaparak firmamız tarafından çözüm üretilmektedir.

Beton yapılarda oluşan çatlaklar yapısal ve uygulamadan meydana gelen çatlaklardır. Yapısal çatlakların uygulamadan, betonun dökümünden ve işçilikten hatalarından kaynaklan makaktadır. Yapısal çatlaklar projelendirilmemiş yapılarda daha sık görülmektedir. Zemin etüdü iyi yapılmamış sağlam zemin elde edilmeden oluşturulan yapıda ve eksik demir donatı kullanıldığında buna benzer yapısal çatlamalar olmaktadır. Uygulamadan kaynaklı çatlaklar ise yeni taze beton ve oturma çatlaklarıdır.

Yeni taze beton çatlakları beton döküldükten 30 dakika ile 4 saat arasında geniş yüzeyli beton tabliyelerde görülmektedir. çatlakların derinliği 1-10 cm derinliğine ve 1-2 cm genişlikte oluşabiliyor. Yeni taze beton çatlakları oturmadan ve rötreden kaynaklanabilmektedir. Betondaki oluşan çatlaklar mukavemeti açısından zararları var. Bu gibi çatlaklar üst yüzeye yakın demir donatının üstünde oluşur iyi sıkıştırılmamış vibratör kullanılmamış kendiliğinden yerleşen temel kiriş, kolon ve perde betonlarında oluşmaktadır.

Yeni dökülen betonda iri agrega taneleri dibe çökerken su yüzeye doğru hareket etmektedir. 1999 depreminden sonra yapılan yapılarımızda inşaat ta demir donatı m3 kullanımız bir hayli artı. Beton atılırken demir donatı sıklığı beton kalıba yerleşmesinde agregaların ayrışmasına neden olabiliyor.

Betondaki çatlamaların oluşmasını önlemek için kıvamı çok akıcı olmayan plastik betonlar dökülmeli, plastik beton için agrega 4mm elekten geçen agregaya ince agrega denir bu elek üzerinde kalan agrega kalın agregadır. Özellikle kalın temellerin iyice vibratörlerle sıkıştırılması gerekmektedir. Çatlakların oluşmaması için teras ve temellerde 2 saat sonra tekrar mastar çekilmesi yüzeysel çatlakların oluşmamasında fayda sağlayacaktır. Gerilim nedeniyle oluşan çatlaklar, eğilme momenti nedeniyle oluşan çatlaklar, kesme kuvveti nedeniyle oluşan çatlakların farklı etkileri mevcuttur. Bizim konumuz bu tür çatlakların yapımızda oluşmuşsa firmamız poliüretan enjeksiyonla tamiratlarını yaparak zararlı etkilerini en aza indirgemek için çaba sarf etmektedir. Poliüretan enjeksiyon ve su izolasyonu ile ilgi yeni çıkan ürünler ile dünya teknolojisini yakından takip ederek daha iyi hizmet vermek için gece gündüz 7/24 çalışarak firmamız kendini yenilemektedir.

polyurethane enjeksiyonPoliüretan Enjeksiyon Su Yalıtımındaki Faydaları

Poliüretan enjeksiyon suyun geldiği yönün aksi istikametinden (negatiften) yukarıda belirttiğimiz soğuk derz ve çeşitli çatlaklardan içeri sızan suyun girdiği yerlere paker ve yüksek basınçlı makine ile enjekte edilmektedir. Poliüretan enjeksiyon, beton çatlaklarda soğuk derzlerde ve dilatasyonlarda profesyonel ekiplerimizle kalıcı sonuç almaktayız. Beton çatlakların içerisine yüksek basınçla enjekte ettiğimiz akıcı poliüretan madde çatlakların içerisine derinlemesine çalışarak içerisinde basınçla sıkışır ve saniyeler içerisinde reaksiyona girerek donar. Beton çatlaklardan dışarıdan girmesini istemediğimiz suların girişini engellemektedir. Bu sayede sade içerinin kuru kalması değil betonun ve demir donatılarında suyun zararlarından kalıcı olarak korunmuş olmaktadır.

Yeni ve eski yapılarımızda çeşitli nedenlerden oluşmuş rötre çatlaklar ve oturmadan kaynaklı oluşan çatlaklar yapımızın farklı yerlerinde mecburen ve istenmeyerek oluşmuş olan soğuk derzlerde, teraslarda, otoparklarda, bodrumlarda, rezervuar tankları,santral odalarında, garajlarda, asansör kuyularında, yapımızın farklı alanlardan istenmeyen suların içeri giriyor ise yapınızın daha fazla zarar görmesini engellemek için kalıcı ve kesin çözüm için beton içerisine yüksek basınçlı cihazlarla poliüretan enjekte ederek sorunlar yok olmaktadır. Poliüretan enjeksiyon sistemi inşaat sektöründe kabul görmüş, yapıların rötre çatlak sorunlarına kesin çözüm olarak kullanılmaktadır.

Poliüretan Enjeksiyon ile yalıtımın amacı nedir ?

 • Çatlaklardan kalıcı su yalıtımının sağlanması.
 • Aktif olarak su gelen bölgelerde güvenle kullanılabilmesi.
 • Betondaki çatlakların tamiratı ve  kapatılması.
 • Beton yapımızı ve içerisindeki demir donatıyı korozyon etkilerinden korumak.
 • Çatlakların yalıtarak su sızıntılarını engellemek, sağlıklı yaşam sunmak.
 • Yapımızdaki çeşitli çatlakları yapısal olarak çekme ve basınç dayanımını polüretan enjeksiyonla güçlendirerek yapılarımıza ömür kazandırmak.
 • İnsanlara sağlıklı ortamda yaşam sunarak ülke ekonomimize katkı sunmak.
 • Poliüretan enjeksiyonda ürün çeşitliliği mevcuttur. Bazı çatlaklarda ve dilatasyonlarda esnek tamirler gerekmektedir. Poliüretan enjeksiyon uygulamalarında esneklik kazandırılabilmektedir.
Poliüretan Enjeksiyon Kullanım Alanları

Yapısal çatlaklarda, yapıların soğuk derzlerinde, Su depolarında, çeşitli beton depolarda, su rezervuarlarında, kuyu perde temellerde, istinat duvarlarda, bodrum katlarda, temel radyede, arıtma tesislerinde, asansör çukurlarında, tünellerde negatif ve/veya pozitif uygulama, yeraltı kanallarında, kanal ve galerilerde, yer altı otoparkları, yer altı tünel inşaatlarında, barajlarda, beton borularda, havuzlarda, su giderleri etrafında, dilatasyonlarda, negatif su yalıtımında, soğuk derzlerde, her türlü beton çatlaklarından su girişini önlemek için poliüretan enjeksiyon kullanılmaktadır,

Betonda Yapıdaki Su Sızıntılarının Nedenleri
 • Su izolasyonu uygulamasından kaynaklı hatalar.
 • Yapısal oturma kaynaklı hatalar.
 • Yapının tasarımından kaynaklı hatalar.
 • Uygulamadan ve beton dökümünden kaynaklı hatalar.
Enjeksiyonda Dikkat Edilmesi Gerekenler
 • Uygulama yapılacak alan kontrol edilir arkasında su drenaj elektrik borusu vs olmadığı emin olunur.
 • Uygulama yüzeyi ve çatlaklar yağ pastan temizlenir.
 • Uygun bir vaziyette paker delikleri delinir ve pakerler yerleştirilir.
 • İnsan sağlığı açısından iş güvenliğine dikkat edilir tedbir alınır.
Poliüretan Enjeksiyon Malzemesi Özellikleri
 • Viskozite
 • Genleşme
 • Reaksiyon süresi
 • Pota ömrü
 • Esneklik
 • Aderans /yapışma
 • Kalıcı yalıtım
 • Çevresel zarar yüksek dayanım
Tek Bileşenli Poliüretan İzolasyon Özellikleri
 • Su ile temasa geçince reaksiyona girer.
 • Dilatasyonlarda ve soğuk derzlerde yüksek esneklik sağlar.
 • Kuru ve ıslak zemin uygun olan çeşitleri mevcuttur.
 • Tek bileşenli poliüretan enjeksiyon açık hücre yapısına sahiptir.
 • Açık hücre poliüretan malzeme beton temel ve perdelerinde yüksek basınçlı su sızıntılarda kullanılmaktatır.
 • Tek bileşenli kapalı hücre yapısına sahip poliüretan enjeksiyon temel perde ve kazık araları ve geniş boşluklar dolgusunda kullanılmaktadır.
İki Bileşenli Poliüretan İzolasyon Özellikleri

İki bileşenli poliüretan enjeksiyon malzemesi beton yapının temel ve perdelerinin yanı sıra, tünel projelerinde, barajlarda beton yapının kılcal çatlaklardaki su sızıntıların giderilmesinde, soğuk derzlerde kullanılmaktadır.

Negatif Enjeksiyon Su Yalıtımı

Negatif Enjeksiyon Su Yalıtımı

İçeriden Enjeksiyon İzolasyon

İçeriden Enjeksiyon İzolasyon

Poliüretan Enjeksiyon Su İzolasyonu

Poliüretan Enjeksiyon Su İzolasyonu