su deposu izolasyonuBetonarme Su Deposu Yalıtımı

Yalıtımı yapılmamış betonarme yer altı su depolarında yaşanan en büyük problemler içerisinde bulunan suyu dışarı sızdırması veya yeraltı sularının betondaki kılcal çatlaklardan içeri sızarak suyu kirletme riskidir. Betonarme su depolarında en çok düşülen hata ise su yalıtımı yapılmadan sadece fayans ve kalebodur gibi seramik kaplamalar ile deponun korunabileceğini, su sızmalarının engellenebileceğini düşünmektir. Kalebodur ve fayans aralarında ki derz dolgular su yalıtımını sağlamayarak sızmalara neden olmakta ve bununla birlikte bir kaç sene içerisinde tamamıyla özelliğini yitirerek su sızmalarını artırmaktadır.

Seramik kaplamının altındaki betona geçen su sızıntıları betonun ve içerisindeki demir donatının çürümesine neden olarak betonarme yapının ömrünü kısalttığı gibi su israfına neden olmakta veya deponun üst tabliyesinden içerisine giren zararlı sızıntılar depomuzdaki temiz suyu kirletebilmekte, zararlı bakterilerin depomuzda çoğalarak sağlığımızı tehlikeye atmaktadır.

Betonarme depolarda izolasyon yapılırken sadece iç yüzeyi seramik ile kaplamak yetersiz ve sağlıksız yalıtım sağlamakla beraber betonun dış yüzeyi dışarıdan gelen tehlikelere açık olmasına neden olmaktadır. Topraktaki akıntı ve sızma sularına maruz kalan beton ve içerisinde demir donatı çürüyerek ömrü kısalmakta büyük oranda su kayıplarına neden olmaktadır.

Betonarme Su Deposu İzolasyonuna Kesin ve Kalıcı Çözüm

Kristalize izolasyon beton içerisindeki (gözle görünmeyenler dahil) kılcal kanallara sirayet ederek suda erimeyen kristaller üretmekte ve betonu suya karşı kilitleyerek kalıcı ve kesin su yalıtımı sağlamaktadır. İzotüm Kristalize izolasyonu sağlayan ürünler iç ve dış yönden uygulanabilmektedir. Aker İzolasyon, kristalize su yalıtımı uygulamalarıyla su izolasyonu gereken noktalarda kesin ve kalıcı çözümler üretmekte ve yaptığı uygulamalara 5 YIL GARANTİ vererek herhangi bir sorun olduğunda ücretsiz olarak su yalıtımını sağlayacağını sözleşme ile taahhüt etmektedir.

su deposu izolasyonuKristazie Su İzolasyonu Su Depolarına Nasıl Uygulanır?

Su depoları üretilirken altına yapılan grobeton üzerine kristalize izolasyon malzemesi uygulanmalı üzerine fileli ve komponentli olarak sonraki katmanları oluşturulmalıdır.

Bu yapılan su izolasyonu üzerine tabliye betonu yapılmalıdır. Perde betonları ve üstündei tabliye betonu döküldükten sonra eğer depo toprak altında kalacaksa perde betonlarının dış tarafından kristalize izolasyonu uygulanmalı sonrasında negatif yönden kristalize yalıtım uygulanarak izolasyon katmanları tamamlanmalıdır. Yapı toprak altında kalmıyorsa dış tarafından uygulama gerekmeyecektir. Pozitif yönden ( suyun bulunduğu yönden ) uygulama yapılarak yeterli izolasyon sağlanmış olacaktır.

Kalıcı bir su yalıtımı sağlamak için beton yüzeydeki uygulamalar şu şekilde yapılmalıdır:

Kristalize yalıtım uygulaması yapılmadan önce betonda bulunan soğuk derzler, çiroz demirleri, segregasyon bölgeleri ve ahşap takozlar çıkartılarak bu bölgeler kırıcı yardımıyla oyulup su ile yıkanarak oyukların içerisine kristalize malzeme uygulanır. Oyukların üzeri düzleninceye kadat İzotüm su geçirimsiz beton tamir harcı ile dolgu yapılır.

Tamiratlar bitirildikten sonra beton su jetiyle iyice yıkanmalı ve beton içerisine su emdirilerek kristalize malzemenin tepkimeye girmesine müsait bir ortam oluşturulmalıdır. Islak olan yüzeye ilk kat olarak İzotüm Crystallize uygunlanmalıdır. Kristalize yalıtım malzemesi fazını aldıktan sonrasında üzerine yarı esnek kristalize malzeme olan İzotüm Kristeks uygulanarak son katmanlar oluşturulur ve izolasyon tamamlanır.

su deposu izolasyonuBeton Su Deposu İzolasyon Fiyatları

Su depolarında izolasyon fiyatları depoda uygulanacak olan yalıtımın toplam metrekaresi üzerinden hesaplanacak olup Negatif / Pozitif su yalıtımı ve uygulama çeşitlerine göre değişlik göstermektedir. Küçük su depolarında götürü usulü fiyatlandırılmakla beraber yüksek alana sahip depolarda metrekare ölçüsü alınarak fiyatlandırılacaktır. Detaylı bilgi almak için bizi arayabilir ücretsiz keşif hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

 

İletişim Numaralarımız

 Tel           : +90 (850) 480 00 57
                  : +90 (212) 908 00 57

En Sağlıklı İzolasyon

İzotüm Kristalize izolasyon grubundaki ürünlerimizin içeriğinde bulunan tüm maddeleri inorganik doğal malzemelerden meydana gelmektedir.

İzotüm Kristalize izolasyon grubundaki ürünlerimiz İzotüm Kristeks, İzotüm Crystallize ve İzotüm Beton Tamir Harcı kansorejen veya sağlığa zararlı her hangi bir bileşen veya kimsayal içermez.

Uygulama tamamlanarak tamamen kuruduktan sonra su ile teması halinde içeriğindeki herhangi bir birleşiği suya karışmaz.

İçme suyu depolarında ve kullanma suyu depolarında güvenle uygulanabilir ve sağlığınız için herhangi bir risk içermez.