grobeton izolasyonuTemel Bohçalama Su İzolasyonu

Yapımızı inşa ederken toprağın altında kalan yapı elemanlarını, yağmur, kar ve yeraltı sularından korumak için uygulanan izolasyon türlerine temel izolasyonu adı verilmektedir.
Hafriyat alınıp düz ve sağlam zemin oluşturulduğunda grobeton olarak adlandırılan, zemini inşaatın yapılmasına uygun hale getirmek amacıyla beton dökülür. Beton reaksiyona girip kuruduktan sonra üzerine çeşitli malzemeler ile bohçalama sistemleri yapılabilir. Binamızın temelini yeraltından sızan sulardan korumak amacıyla genellikle bohçalama yöntemi kullanılmaktadır. Grobeton bohçalama yönteminde 3 veya 4mm kalınlığında polyester keçe taşıyıcılı membran, PVC su yalıtım membranı veya likit membran kullanılmaktadır. Membran yapılırken sıcak hava kaynağı ile birleştirilmekte ve bu nedenle ek yerleri olan bir  tabaka oluşmaktadır.
Grobeton fileli likit membran izolasyonunda ek yerleri olmayan, basınç dayanımı yüksek, elastik yapıda bir izolasyon tabakası oluşturmaktadır. Zaman içerisinde bina oturma farkları nedeniyle grobeton tabakası kırılabilmektedir. Likit membran izolasyonunda gorbeton kırılsa veya çatlasa dahi elastik ve ek yeri içermeyen bir tabaka oluştuğundan su yalıtımı sorunsuz bir şekilde devam etmektedir.
Likit membran temel yalıtımında İzotüm Plus 2K Süper Elastik kullanılmaktadır grbeton üzerine fileli ve ya gotekstil keçeli bir vaziyette uygulanır. Uygulamanın kalınlığı 3 mm olması uygun görülmektedir. İzotüm Plus 2K  her uygulamada 1mm kalınlığında uygulanarak toplamda 3mm uygulama kalınlığı oluşturulur. Uygulama tamamlandıktan sonra üzerine 10 mm gotekstil keçe koruyucu olarak serilir.
Diğer bir temel su yalıtımı tekniği olarak grobeton üzerine betona sirayet eden İZOTÜM Crystallize, betonda kristal üreten ve betonu suya karşı kilitleyen, kapiler etkili su izolasyon malzemesi grobetonda, radye betonunda ve perde betonunda kullanılabilen yeni nesil yalıtım malzemesidir.

Bohçalamada Fileli Likit Membranın Avantajları

Fileli likit membran ile uygulanan temel bohçalama tekniğinde;

  • Uygulandığı yüzeye yüksek mukavemet ile tutunur.
  • Kolay uygulanır.
  • Soğuk uygulamadır, pürmüz veya başka ısı kaynaklarına ihtiyaç yoktur.
  • Membranda metrelerce ek yeri olurken likit membran ek yeri içermeden uygulanır, yekpare bir tabaka oluşur.
  • Ek yerlerinden kaynaklı riskler sıfıra iner.
  • İşçilik hatalarından kaynaklı risk minimumdur.
  • Yapıyı ömrü boyunca korur.