Konu: Beton teras tabliyesi üzerine İzotüm Crystallize, İzotüm Kristeks ile kristalize su izolasyonu ve İzotüm Isı Yalıtım Katmanı üzerine İzotüm Likit Membran uygulayarak ısı yalıtım katmanının korunması

Teras izolasyonda konu su ve ısı izolasyonu birlikte düşünülüyor ise öncelik ile bazı hususlara dikkat edilmeli, yalıtım yapılacak beton yapı temiz olmalı ve en önemlisi de tabliye betonu üzerine yapılan  parapet ve etrafındaki tuğla ve benzeri imalatların altları ve Fransız balkon ve havalandırma duvarları altında topukluk betonunun demir donatılı yapılması yalıtımın sağlığı açısından önemli olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim. İzolasyonda yekpare yalıtım sağlayabilmemiz için topukluk betonu çok önemlidir. Tabliyeden ayrı olan imalatlar deprem ve olası sallantılarda ayrı ayrı oynaması sebebiyle betonu suya karşı kilitleme şansı daha azdır tabliye üzerine betonsuz yapılan imalat soğuk derz oluşturur oluşan derzler su köprüsü olarak yalıtımda istikrar sağlanamaz. Isı yalıtımlı teras yalıtımı yapılmasında çok farklı yalıtım teknikleri mevcuttur. Aker izolasyon olarak müşterilerimize farklı uygulamalar sunmaktayız. Teras izolasyonunda öncelik betondan aşağı su geçmemesini sağlamak, bunu yapar iken kalıcı bir çözüm sunmaktır. Kristalize su yalıtımı tekniğinde beton içine işleyen (sirayet eden) İzotüm Crystallize ile betonu suya karşı kilitledikten sonra beton tabliyenin çatlamasına karşı alkaliye dayanıklı file ve çift komponentli İzotüm Kristeks su izolasyonu malzemeleri ile yalıtımı pekiştiriyoruz. Teras-balkondan aşağı suyun inmemesini garanti altına alındıktan sonra ısı yalıtım uygulamasına geçilmelidir. Isı yalıtımda dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise ısı yalıtımı malzemesinin kesinlikle kuru kalması gerektiğidir. Misal vermek gerekirse yaş olan bir elbiseyi üzerimize giydiğimizde bizi serinletir. Kuru bir elbise giydiğimizde bizi ısıtır. Isı yalıtım malzemeleri de aynı şekilde ıslandığı takdirde izolasyon özelliğini kaybederek faydasız bir katman haline dönmektedir. Firmamız tarafından yapılan su ve ısı yalıtımı uygulamalarında ısı yalıtım malzemesini su altında kalmaktan korunması gerektiğinin bilincinde olarak uzun ömürlü koruma teknikleri konusunda uzmanlaşan ekiplerimiz tarafından uygulanmaktadır.
Teras çatı ısı yalıtımında İzotüm Isı Yalıtım Şapı firmamız tarafından uygun görülmektedir. İzotüm Isı Yalıtım Şapı ile yalıtım sağlamanın avantajları diğer izolasyon malzemelerine göre çok daha fazla olmakla beraber difüzyon özelliği, ısı değeri, ses yalıtımı, yangın yalıtımı, en önemlileri ise ısı köprüsüne neden olmayacak şekilde uygulanması ve haciminin zamanla küçüklüğü oluşmamasıdır. Isı yalıtım üzerine su izolasyonu olarak İzotüm Plus 2K Süper Elastik, bitüm esaslı su bazlı yüksek elastikiyete ve aderansa sahip çabuk kuruyan likit membran ile serbest çatlakları ve soğuk derzleri önlemek yüksek basınca direnç gösterebilen alkaliye dayanımlı fileli bir şekilde ısı izolasyonuna ve betona dış etmenlere karşı koruma sağlıyoruz. Bu sayede ısı ve su izolasyonunu tam teşekküllü sağlamış oluyoruz.  Sizinde teras, balkon ve oto park gibi izolasyona ihtiyaç duyduğunuz noktalarda su ve ısı yalıtım uygulamalar için firmamızı arayarak uzman ekiplerimizden bilgi edinebilir ve beş yıl su geçirimsizlik garantisi ile su ve ısı yalıtımı hizmeti alabilirsiniz.