teras su izolasyonu yalıtımıTeras Su İzolasyonu

Betonarme teraslarda pozitif (üstten) fileli kristalize su izolasyonu tekniğinde teras çatılara,balkon teraslarda ve garaj üzeri peyzaj altı teraslarda  betondan su geçişi engellemek amacıyla su izolasyonu yapılır. Aker izolasyon bu doğrultuda sizler hizmet vermektedir. Amacımız sizlere yaşanılabilir sağlıklı bir ortam oluşturur iken yapılarımızın da sağlığını sağlamak ve ülkemize ekonomik olarak katkı sunmaktır. En kaliteli veya çok pahalı malzemeler kullanılsa bile yanlış yapılan bilinçsiz uygulamalar yapılarımıza ve cebimize zarar verir. Tekrar uygulama yapmak için hem en değerli olan zamanınız hem de paranız boşa  gider. Biz ülke ekonomisine ve müşterilerimize katkı suna bilmek için mevcut ekibimize ve yeni katılan personellerimize sürekli eğiterek bilinçli kalifiye kadromuzu koruyoruz.
Teras yalıtımı yapılarınızın ömrü açısından çok önem arz eden bir yalıtımdır.  Ekibimiz ile döşemede betonunda su köprülerinden ve beton çatlaklarından içeriye girebilecek olan su, su köprülerinin tamir edilmesi ile ve çift komponentli kristalize malzemenin fileli olarak uygulanması sonucu engellenmiş oluruz. Teras betonarmenin üzerinde bir örtü oluşturduğumuz gibi betonun tabliyenin içinde belli bir derinliğe kadar olaşarak kristal üretilir ve kılcal çatlaklar suya karşı kilitlenir, bu uygulamanın şantiye ortamında zarar görme riski çok daha azdır. Teras izolasyonu bitirildikten sonra, üzerine şap, dolgu veya fayans seramik kaplama işleri kolaylıkla yapılabilir. Beton teras yalıtımında döşemede bulunan su köprüsü teşkil edebilecek, ahşap takozlar, soğuk derzler, iş derzleri, plastik rötre çatlakları ve segregasyon alanları su geçirimsiz betonarme tamir harçlarıyla ve sıvı polimerlerle tamir edilir, tıkanır. Daha sonra beton teras yakınarak temizlenir ilk uygulamada betonun içine sirayet eden malzeme uygulanır ve devamında çift komponentli çimento bazlı kristalize malzeme bir kat olarak uygulanır, alkali dayanımlı 160gr/m2 ağırlıklı file yatırılır ve komponentli malzememiz ile son kat oluşturulur. Teras su izolasyonunda kullanılan bu tip çimento esaslı olan malzemenin ham betona temas etmesi gerekmektedir. Uygulama yaptığımız yüzeyde şap gibi çatlayabilecek ve betonun malzeme ile direk temasını engelleyecek başka malzemelerin bulunmaması gerekmektedir. Pozitif (suyun geldiği yönden) uygulanan kristalize malzeme temizlenmiş ve ıslatılmış yüzeye uyguluyoruz.

Terasbahçe izolasyonuTeraslarda Pozitif Su Yalıtımı Uygulaması:

 • Uzman ekibimiz ile soğuk derz bölgeleri beton içerisine doğru takriben 3 cm derinlikte açılır, açılan oyuk ların içi su ile yıkanıp, tozdan arındırılır kalan su var ise sünger yardımı ile giderilir. Temizlenen oyuklara 1 kat kristalize üreten malzeme uygulanır. Açılan kanal veya oyuk, daha sonra beton yüzeyine kadar su geçirimsiz beton onarım malzemesi ile tamir edilir.
 • Beton içerisinde oluşan segregasyon bölgeleri sağlam beton bulununcaya kadar kırılır. Kırılan alan içleri su ile çok iyi bir şekilde yıkanır, su kalan su birikintileri sünger yardımı ile giderilir. Temizlenen oyuklara 1 kat kristalize üreten malzeme uygulanır. Açılan kanal veya oyuk, daha sonra beton yüzeyine kadar su geçirimsiz beton onarım malzemesi ile tamir edilir.
 • Ahşap var ise takozların etrafı 3 cm kadar kırılıp su geçirimsiz beton onarım malzemesi ile doldurulur.
  Teras betonunda enkesiti boyunca inen çatlaklar var ise sıvı polimer emdirilerek doldurulur.
 • Terasın tüm su köprüleri tamiratları yapılarak temizlendikten sonra yüzey yeniden yıkanır ve kristalize suyun geldiği yönden (pozitiften) fırça ile uygulanır. Alkali dayanımlı file yatırılır, ilk katın prizini almasına yakın ikinci kat uygulanır.

Teras Yalıtımı Uygulamasında Önemli Noktalar

 • Alkali dayanımlı 160gr/m2 ağırlıklı file kullanılması gerekir.
 • Parapetlere toprak veya şap dolgu hizasına ve hatta bunun üzerine kadar izolasyonun dönülmesi gerekmektedir.
 • Terasta ve parapette her türlü toz, demir ve ahşap parçaları gibi yüzeyi kirleten malzemelerden arındırıyoruz.
 • Uyguladığımız malzemenin direk betona temas etmesi gerektiğinin bilincinde olarak uygulama yapıyoruz.
 • Uygulama yapacağımız yüzeyin önce yıkayıp temizliyoruz ıslak zemine uygulama yapıyoruz.
 • Tüm betondaki olumsuzlukları su köprülerinin ( tie-rod delikleri, segregasyon alanları, gergi demirleri, soğuk derzler, ahşap takozlar)
 • Tamirat için belli bir yere kadar kırıyoruz, su geçirimsiz beton onarım malzemesi ile tamiratlarını yapıyoruz.
 • Parapet ile zemin birleşimine yaklaşık 6’ya 6 cm’lik su geçirimsiz beton onarım malzemesi ile alkali dayanımlı fileli pah yapıyoruz.
 • Tamiratlar ve pah bittikten sonra yüzey yeniden ıslatılarak ve kristalize (pozitiften) su izolasyon malzemesi alanında uzman ekibimiz tarafından uygulanmaktadır.